Cały świat to Bauhaus | wystawa

  • Sztuka

Cały świat to Bauhaus | wystawa

9.10-29.11.2020

TBA
Kup biletundefinedGoing.

Wspólnie z ifa – Institut für Auslandsbeziehungen (Instytut Stosunków Zagranicznych, Stuttgart, Niemcy), zapraszamy na wystawę "Cały świat to Bauhaus".
9.10-29.11.2020 r.
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bernardyńska 5
http://ma.wroc.pl/pl/

Transmisja online z otwarcia wystawy odbędzie się w piątek, 9 października 2020 roku o godz. 17:00 na fanpage'u Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od soboty, 10 października 2020 roku.

W 2019 roku obchodzono setną rocznicę założenia Bauhausu – uczelni artystycznej, która swoim nowatorskim programem i sytemem kształcenia wywarła tak duży wpływ na niemal wszystkie dziedziny sztuki, że odczuwamy go do dziś. Czy Fritz Kuhr – student, a następnie wykładowca Bauhausu, miał rację, mówiąc, że „Cały świat to Bauhaus”? Czy idee Bauhausu są wciąż aktualne?
Dyskusje na temat kontrowersji związanych z misją i znaczeniem Bauhausu toczyły się nie tylko na samej uczelni, ale także poza nią i trwają do dziś. Polemikę i spory prowadzili między sobą trzej kolejni dyrektorzy uczelni — Walter Gropius, Hannes Meyer i Ludwig Mies van der Rohe oraz mistrzowie Bauhausu, prowadzący zajęcia w pracowniach oraz studenci.
Podczas 14 lat swojego istnienia Bauhaus był instytucją, która wciąż definiowała się na nowo. Trzykrotnie zmieniał swoją siedzibę. Założony w 1919 roku w Weimarze, w 1926 został przeniesiony do Dessau. W międzyczasie, w całych Niemczech, na fali kryzysu gospodarczego, rosły wpływy partii nazistowskiej. Szkoła stała się w jej oczach siedliskiem szkodliwych, marksistowskich idei, obcych narodowi niemieckiemu. W 1932 roku Bauhaus musiał opuścić Dessau i przenieść się do Berlina. Ostatecznie został zamknięty w 1933 roku.
Wystawa, podzielona na osiem stref tematycznych, pokazuje różnorodne i frapujące aspekty twórczości i życia Bauhausu. Ekspozycja zawiera zdjęcia, prace na papierze, modele, dokumenty, filmy, teksty oraz obiekty i zaprasza do odkrywania proponowanych przez Bauhaus wielu szczegółowych koncepcji i rozwiązań na rzecz nowoczesnego podejścia do architektury, przedmiotów codziennego użytku, malarstwa i sztuk scenicznych, a nawet modeli pedagogiki.
Wystawa „Cały świat to Bauhaus” powstała przy wsparciu Ministerstwa Sztuki, Nauki i Badań Kraju Związkowego Badenia-Wirtembergia
Kurator: Boris Friedewald
Kierownictwo: dr Ellen Strittmatter
Kierownictwo artystyczne projektu: Valerie Hammerbacher
Koordynacje techniczna: Martin Edelmann
Organizacja: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Koordynacja: Kalina Soska, Wiktoria Litwinowicz
Partnerzy: Goethe-Institut w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

miejsce

Online

Internet,

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.