Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Cykl | Włochy. Wino i historia

  • Spotkanie

Cykl | Włochy. Wino i historia

Poniedziałek, 21 września 2020

18:30

od 0 zł
Kup bilet
informacja organizatora

Poniedziałkowe wykłady organizowane przez Centrum Interpretacji Zabytku

Miejsce: Kino Syrena, Muzeum Warszawy, wejście od ul. Nowomiejskiej 8 Cykl: Włochy. Wino i historia Prowadzący: dr Michał Bardel

20 lipca (poniedziałek), godz. 18.30 Toskania

Wszyscy znamy toskańskie chianti. Ale już niewielu z nas wie o tym, że nie jest to wcale najsłynniejsze i najbardziej pożądane wino Toskanii. Na wykładzie dowiemy się dlaczego koneserzy wolą dzisiaj brunello di montalcino lub vino nobile de montepulciano.

Odkryjemy przyczyny, dla których rynki wielkiego świata od niemal pół wieku zabijają się o tzw. supertoskany, a także to, jak i dlaczego najlepsze winnice przesunęły dziś z pięknych wzgórz między Sieną a Florencją w kierunku nadmorskiej Maremmy.


31 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.30 Wenecja

Miasto Wenecja ma wiele uroku, choć akurat w jego okolicach winnic ze świecą szukać. Ale Wenecja to także nazwa regionu winiarskiego, a nawet dwóch regionów: Wenecji Euganejskiej i Friuli – Wenecji Julijskiej.

Tu powstaje znane na całym świecie amarone della valpolicella, wino będące dziełem zupełnie niezwykłego przypadku. Tu wyrabia się także miliony hektolitrów popularnego prosecco. W cieniu tych gwiazd kryją się tu jednak także niemal nieznane polskiemu klientowi miejscowe perełki, o których opowiemy w drugiej części cyklu „Włochy. Wino i historia”.


21 września (poniedziałek), godz. 18.30 Kampania

Nie przypadkiem starożytna Kampania nazywana była spichlerzem Rzymu – pełniła rolę głównego dostawcy zboża, owoców i warzyw, wina, oliwy i garum – owego cuchnącego sosu z przefermentowanych rybich wnętrzności, bez którego nie mogła się obyć żadna wykwintniejsza kuchnia tamtych czasów.

Tragedia Pompejów w 79 roku z dnia na dzień pogrzebała przyszłość regionu, w którym powstawało m.in. najsłynniejsze wino antyku, czyli falern. Dziś Kampania znów kusi fantastycznymi winami, choć niewiele ich znamy w Polsce. Tym bardziej warto o nich posłuchać podczas kolejnego wykładu z cyklu „Włochy. Wino i historia”.


26 października (poniedziałek), godz. 18.30 Sycylia

Sycylia jest włoska, ale i osobna, inna. Panowanie fenickie, greckie, rzymskie, germańskie, arabskie, francuskie, hiszpańskie, nareszcie włoskie – trudno właściwie powiedzieć, kogo tutaj nie było – odcisnęły swoje piętno także na miejscowym winiarstwie.

Pójdziemy tropem tych egzotycznych wpływów, poznamy tajemnicze miejscowe odmiany winorośli, przyjrzymy się także historii winnic, które z początkiem XXI wieku sądy włoskie odebrały aresztowanym mafiosom.


Prowadzący: dr Michał Bardel

Jest dziennikarzem i nauczycielem akademickim, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Czas Wina”, jurorem w międzynarodowych konkursach winiarskich, kierownikiem studiów podyplomowych z wiedzy o winie w Collegium Civitas. Wydał m.in. książki „Zbrodnia i wino. Sensacyjny przewodnik po winach świata”, „Korek czy zakrętka” (wydawnictwo Znak) oraz (wraz z W. Gogolińskim) dwa tomy „Wiedzy o winie”.

miejsce

Muzeum Warszawy

Warszawa, Rynek Starego Miasta 28-42