'Dzień świra' – pokaz i spotkanie z reżyserem Markiem Koterskim
'Dzień świra' – pokaz i spotkanie z reżyserem Markiem Koterskim
Z okazji 20. rocznicy premiery kultowego filmu „Dzień świra” zapraszamy do ursynowskich „Alternatyw” na wyjątkową projekcję, której będzie towarzyszyć spotkanie z reżyserem Markiem Koterskim.
„Dzień świra” to gorzka komedia opowiadająca o Adasiu Miauczyńskim (Marek Kondrat), rozwiedzionym nauczycielu w średnim wieku, mieszkańcu ursynowskiego (!) blokowiska uwikłanym w natręctwa życia codziennego.
„Dzień świra” został zwycięzcą plebiscytu „Kino Wolność” na najlepszy film 25-lecia (1989–2014) przeprowadzonego wśród internautów i słuchaczy radiowej Trójki. W raporcie Uniwersytetu SWPS dla Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w 2021 roku odnotowano, że badani wskazali „Dzień świra” jako polski film wszech czasów.
„Dzień świra”. Polska 2002. 93 min. Reżyseria i scenariusz: Marek Koterski. Zdjęcia: Jacek Bławut. Obsada: Marek Kondrat, Janina Traczykówna, Andrzej Grabowski, Michał Koterski, Joanna Sienkiewicz. Dystrybucja: Vision Film Distribution Company.
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw”
Ephemera: Matmos: Regards/Ukłony dla Bogusław Schaeffer (US) / Leggerezza (PL)
Sobota, 18 czerwca 2022
Warszawa
Polski artysta Bogusław Schaeffer był ceniony za nowatorskie podejście do komponowania, eksperymenty z elektroniką oraz radykalny teatr. Stał się również bohaterem ostatniej płyty Matmos, zatytułowanej „Regards/Ukłony dla Bogusław Schaeffer”. Amerykański duet podczas pracy nad nowym materiałem miał dostęp do całego katalogu z utworami kultowego kompozytora. Fragmenty dawnych kompozycji zostały potraktowane niczym kod DNA, na podstawie którego Matmos stworzyło nowe organizmy muzyczne. Teraz będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy".Wieczór otworzy nowopowstałe polskie trio Leggerezza, składające się z Olgi Mysłowskiej (głos), Michała Pepola (skrzypce) oraz Patryka Zakrockiego (gitara preparowana), którzy przygotowali dźwiękowe interpretacje wybranych tekstów z „Wykładów amerykańskich” – poetycko-filozoficznego testamentu Italo Calvino, w którym pisarz „drobne, świetliste ślady rzeczy” przeciwstawia mrocznej katastrofie.
Wtorek, 5 lipca 2022, 18:30
Zamek Królewski, Warszawa, od 25 zł
Astor Piazzolla: Lata rekinaProjekcja dokumentu 2018, 95′Reżyseria – Daniel RosenfeldPortret twórcy tango nuevo, który tango z miejskich potańcówek w Buenos Aires podniósł do rangi muzyki granej w filharmoniach na całym świecie.Większość materiałów, która weszła do filmu nie była dotąd pokazywana publicznie. Reżyser czerpał z archiwów prywatnych, m.in. sięgnął po taśmy z rozmowami Piazzolli z jego córką, ujawniającymi ich skomplikowane relacje.Film zdobył nagrody na wielu festiwalach w Ameryce Południowej i nominację do międzynarodowej nagrody muzyki klasycznej ICMA 2022.
Środa, 6 lipca 2022, 18:30
Zamek Królewski, Warszawa, od 25 zł
Anne-Sophie Mutter gra Johna WilliamsaProjekcja koncertu 65’Nagranie z Monachium 2019Wykonawcy: Anne-Sophie Mutter – skrzypce, Royal Philharmonic Orchestra London, David Newman – dyrygent W programie muzyka z filmów: Gwiezdne wojny, Lista Schindlera, Harry Potter, Dracula, E.T., Czarownice z Eastwick, The Adventures of Tintin, Indiana JonesWybitna, niemiecka skrzypaczka w scenerii monachijskiego Königsplatz gra muzykę oscarowego kompozytora – swego bliskiego, wieloletniego przyjaciela. Prawie wszystkie utwory, które wykonuje w tym koncercie, zostały specjalnie dla niej zaaranżowane i w takim kształcie zabrzmiały po raz pierwszy.
Wtorek, 12 lipca 2022, 18:30
Zamek Królewski, Warszawa, od 25 zł
Udział biorą: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carreras, Zubin Mehta, Nicoletta Mantovani, Mario Dradi, Paul Potts I inni.Reżyseria – Jean-Alexander Ntivyihabwa6 tysięcy widzów na widowni i 800 milionów przed telewizorami. Niezapomniany koncert Trzech Tenorów z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej we Włoszech w 1990 r. wszedł do historii. Zrealizowany w 30. rocznicę tego wydarzenia dokument, ukazuje od kulis koncert w Termach Karakalli oraz jego sequel w Los Angeles. Niepokazywane dotąd materiały nawiązują do zmagań Carrerasa z białaczką, a także rzucają snop światła na rywalizację i przyjaźń śpiewaków, „poker kontraktowy” oraz życie gwiazd opery.