Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Dziewczyny / Wystawa

  • Sztuka
  • Online
  • Free

Dziewczyny / Wystawa

22-29.11.2020

Free
informacja organizatora

"Dziewczyny dokumentują swoje codzienne życie w małym miasteczku od ponad sześciu miesięcy. Po raz pierwszy dałam im aparat podczas zimowych zajęć fotograficznych i odkąd go otrzymały dzielą się ze mną fragmentami swojego życia."

  • Justyna Streichsbier

Autorki zdjęć: Maja Morawiec, Nela Morawiec, Ania Szalast, Amelia Przekora, Justyna Streichsbier

Jest tu wszystko, co cenię w fotografii. Naturalnie zdjęcia - zaskakujące, lekkie, bezkompromisowe. Jest przy tym świadomość auto-prezentacji, a jednocześnie kpina z niej. Jest partycypacja, wymiana i współpraca, co dowodzi, że fotografia jest tylko (i aż) narzędziem wspomagającym procesy emancypacyjne. Jest pani z domu kultury - artystka, animatorka, czasem koleżanka, która nie tyle uczy, co słucha, obserwuje, interesuje się. I są one - bohaterki. Nie mam pojęcia jak to jest być 14-latką. Byłam nią ponad dwie dekady temu więc nie ma sensu czegokolwiek porównywać. Teraz życie toczy się na TikToku. Wspomagasz się farmakologią, gdy strach iść do szkoły. Farbujesz włosy co tydzień. Tworzysz starterpacki w sieci… Tak w pierwszej chwili odbierałam świat, który zobaczyłam na zdjęciach nastolatek z małego miasteczka przy niemieckiej granicy. Dziwaczny, ekscentryczny, pełen dram. Ale wystarczy się wsłuchać, by rozpoznać w nich siebie - i dziecko i dorosłą. Na jednym z nagrań Ania mówi: “do szczęścia brakuje mi ładnego wyglądu, pieniędzy i miłości.”

Dziewczyny uchylają rąbka swojego świata, ale robią to na własnych zasadach, które balansują na granicy kiczu, performansu i spowiedzi. Niby znam ten świat, a jednak jest on obcy. Obcy, bo pełen wyzwań, przemocy szkolnej, niezrozumienia, wyszydzania, awatarów. Z jednej strony tak dobrze być już poza nim, z drugiej z zazdrością patrzę na przebojowe kwestionowanie genderowych ról, lekcji religii czy kanonów beauty. Uczę się od nich i współczuję. Podziwiam.

  • Kuratorka, Karolina Gembara

Wystawa w przestrzeniach @komunawarszawa, dostępna za pomocą transmisji online i na stronie www.sputnikphotos.com jest częścią projektu "Jak widać", organizowanego przez Sputnik Photos przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawa.

miejsce

Online

Internet

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.