Fotorelacje. Wojna 1920

  • Sztuka

Fotorelacje. Wojna 1920

14.8 - 15.11

15/25 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

#MNWystawa

Portrety żołnierzy i żołnierek (po raz pierwszy formalnie dopuszczonych do walki zbrojnej), sceny z rekrutacji, ćwiczenia, marsze i przegrupowania, oczekiwanie na walkę i codzienne życie na froncie, wreszcie konsekwencje wojny – zniszczenia, jeńcy, ranni i zabici, ale też sceny powitań, ceremonie odznaczania i upamiętnienia. Pytamy, kim mogli być autorzy, nawet jeśli nie znamy ich nazwisk. W jakim celu fotografowali? Kogo i co? Wydaje się, że właśnie takie spojrzenie lepiej przybliży współczesnym widzom tamte wydarzenia.

Fotografia niemal od początku swojego istnienia towarzyszy wojnie. Zdominowała też ikonografię wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921). Wśród relacji z działań wojennych znajdziemy zdjęcia propagandowe, wykonywane z założeniem i zamiarem publikacji w prasie, i prywatne, pierwotnie nieprzeznaczone do oglądania poza gronem rodziny i przyjaciół.

Pokazujemy niemal wyłącznie odbitki z epoki, naświetlone i wywołane równie dawno, jak dawno miały miejsce wydarzenia, które przedstawiają. Ich stan zachowania i formaty są świadectwem technologicznego zaawansowania fotografii tamtego czasu. Po raz pierwszy w przestrzeni wystawienniczej prezentujemy także albumy fotograficzne w ich oryginalnej formie.

Wystawa Fotorelacje. Wojna 1920 to nie tylko próba przywrócenia fotograficznego obrazu wojny 1919–1921 historii i historii fotografii, ale przede wszystkim – naszej pamięci.

Więcej o wystawie: https://bit.ly/3hYBQSU

___

Kuratorka: Karolina Puchała-Rojek
Współpraca: Ewa Skolimowska

___

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022

Mecenasi Muzeum:
PKN ORLEN
PZU

Partner Muzeum:
LOTTO. Radość wygrywania

Partner Logistyczny:
Ford Polska

Patroni medialni:
Rzeczpospolita
TVP3 Warszawa
TVP Kultura