Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Kino letnie: Przeżyć, reż. Jonas Poher Rasmussen

  • Film
  • Pod dachem

Kino letnie: Przeżyć, reż. Jonas Poher Rasmussen

Czwartek, 23 czerwca 2022

22:00

TBA
Kup bilet
informacja organizatora

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”.

Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.

Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji bohatera z reżyserem.

reżyseria:Jonas Poher Rasmussen

zdjęcia:Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen

produkcja:Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen / Cinephil

kraj / rok produkcji:Dania, Francja, Szwecja / 2021

czas trwania: 92 min.

Pokaz odbędzie się w ramach programu Kino Letnie w Szkole dofinansowanego przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.

https://www.facebook.com/dz.srodmiescie

miejsce

Komuna Warszawa

Warszawa, Emilii Plater 31

Grupa artystyczna działająca w budynku dawnej szkoły przy E. Plater 31 w pionierskiej formule społecznej instytucji kultury. Od ponad 30 lat zajmuje się szeroko pojmowanym teatrem, rozumianym jako miejsce przenikania się różnych dyscyplin kultury.

inne wydarzenia w tym miejscu
  • Karnet Ephemera - Ephemera Pass

    Czwartek, 16 czerwca 2022

    Warszawa

    Ephemera to tworzony i produkowany przez zespół Unsoundu festiwal, którego tegoroczna edycja odbędzie się między 16 a 19 czerwca w Warszawie. Jego celem jest łączenie różnych środowisk artystycznych poprzez eksperymentalną muzykę, performans i projekty interdyscyplinarne. Karnet obejmujący wstęp na wszystkie biletowane wydarzenia Festiwalu Ephemera. Dokładny program wydarzeń wchodzących w skład karnetu znajduje się na stronie www.ephemerafestival.com. Karnet obejmuje wstęp na koncerty i performanse w miejscach festiwalowych, jak Komuna Warszawa, Teatr Studio, UCK Alternatywy oraz Jasna 1. Karnet nie obejmuje wejścia na warsztaty i nie gwarantuje miejsca w przypadkuu wyczerpania się puli miejsc na wydarzenia bezpłatne wchodzące w skład programu festiwalu.

  • Ephemera: Community of Grieving / Taras Gembik

    Czwartek, 16 czerwca 2022

    Warszawa

    Dwie prace łączące w sobie muzykę i performans rozpoczną wieczór w Komunie Warszawa.Pierwsza to „Community of grieving” Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz. Praca powstała w 2020 roku w ramach online’owej edycji Unsoundu, rok później była prezentowana na żywo podczas festiwalu w Krakowie, a niedawno cała ścieżka dźwiękowa została wydana nakładem Unsoundu. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć koncert w Warszawie. Twórczynie opisują swój projekt jako dźwiękową ceremonię godzenia się ze stanem zawieszenia. To zarazem medytacja oraz esej inspirowany lamentacjami i nieszporami. W swojej pracy artystki wykorzystują głos, muzykę, choreografię, a także elementy scenograficzne.Wieczór rozpoczniemy poetyckim performansem Tarasa Gembika „O Ziemio utracona, zjaw się, chociażby w chorym śnie” połączonym ze słuchowiskiem Zoi Michailovej. Całość oparta na ukraińskiej poezji oporu. Będziemy szukali słów do wyrażenia tego, co niewyrażalne – okrucieństwa wojny, doświadczenia uchodźctwa i wykorzenienia. Kositiumy przygotuje ukraińska artystka –  Atelier Planeta.

  • Ephemera: Boskie Ciała - kolacja - instalacja

    Czwartek, 16 czerwca 2022

    Warszawa

    Boskie Ciała Jadalna instalacja, muzyka i działania performatywne.„Boskie ciała” to multidyscplinarne wydarzenie, które odbędzie się w Komunie Warszawa. Zaczniemy od pełnej kolorów, jadalnej instalacji przygotowanej przez Polę Salicką i Polę Sutryk we współpracy z Kobietami Wędrownymi, składającej się z ziół, kwiatów oraz kolacyjnych rytuałów. Za warstwę scenograficzną odpowiedzialna jest ukraińska artystka Planeta. Uczestnicy – chodząc pomiędzy boskimi ołtarzykami – będą dzielić się jedzeniem oraz doświadczać go przy pomocy wzroku, smaku i węchu. Wódki, okowity i piwa do serwowanych dań dopasuje i skomentuje ekipa Browaru TenczynekZmysłem słuchu posłuży się tego dnia amerykański duet Matmos, który stworzy muzykę samplując ze sobą zaserwowane jedzenie i napoje. Następnie rytualnego seta zagra DJ-ka Facheroia. Z kolei razem z queerową artystką Bellą Ćwir zapraszamy na czytanie fragmentów nowego tłumaczenia „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta. Skupimy się na początkowych fragmentach powieści, w których narrator opisuje efemeryczne doświadczenia cielesne, ulokowane pomiędzy rzeczywistością i snem. Zapraszamy do wspólnego świętowania najdłuższego dnia w roku.**Wydarzenie dla osób pełnoletnich.**

  • Ephemera: Machine Girl (US) / Ecko Bazz (UG) / Alien Body (UA)

    Sobota, 18 czerwca 2022

    Warszawa

    W piątek koncertowy wieczór, w trakcie którego pierwszy w Polsce, długo oczekiwany występ kultowego duetu Machine Girl, grającego mieszankę punka, rave’u, grindcore’u i industrialu. Przed nami także koncert związanego z ugandyjską wytwórnią Nyege Nyege rapera i aktywisty Ecko Bazza, który w swojej twórczości łączy południowo-afrykański hip hop, grime i poezję. Bazz jest znany z żywiołowych występów na żywo. Wydarzenie otworzy popowo-eksperymentalny, elektroniczny duet z Ukrainy - Alien Body, tworzony przez Bohdana Konakova oraz wokalistkę Alian Core.

podobne wydarzenia
  • Film
    W plenerze
    Film dokumentalny

    Wtorek, 5 lipca 2022, 18:30

    Zamek Królewski, Warszawa, od 25 zł

    Astor Piazzolla: Lata rekinaProjekcja dokumentu 2018, 95′Reżyseria – Daniel RosenfeldPortret twórcy tango nuevo, który tango z miejskich potańcówek w Buenos Aires podniósł do rangi muzyki granej w filharmoniach na całym świecie.Większość materiałów, która weszła do filmu nie była dotąd pokazywana publicznie. Reżyser czerpał z archiwów prywatnych, m.in. sięgnął po taśmy z rozmowami Piazzolli z jego córką, ujawniającymi ich skomplikowane relacje.Film zdobył nagrody na wielu festiwalach w Ameryce Południowej i nominację do międzynarodowej nagrody muzyki klasycznej ICMA 2022.

  • Film
    Muzyka klasyczna
    Zagraniczne
    W plenerze

    Środa, 6 lipca 2022, 18:30

    Zamek Królewski, Warszawa, od 25 zł

    Anne-Sophie Mutter gra Johna WilliamsaProjekcja koncertu 65’Nagranie z Monachium 2019Wykonawcy: Anne-Sophie Mutter – skrzypce, Royal Philharmonic Orchestra London, David Newman – dyrygent W programie muzyka z filmów: Gwiezdne wojny, Lista Schindlera, Harry Potter, Dracula, E.T., Czarownice z Eastwick, The Adventures of Tintin, Indiana JonesWybitna, niemiecka skrzypaczka w scenerii monachijskiego Königsplatz gra muzykę oscarowego kompozytora – swego bliskiego, wieloletniego przyjaciela. Prawie wszystkie utwory, które wykonuje w tym koncercie, zostały specjalnie dla niej zaaranżowane i w takim kształcie zabrzmiały po raz pierwszy.

  • Film
    W plenerze
    Film dokumentalny

    Wtorek, 12 lipca 2022, 18:30

    Zamek Królewski, Warszawa, od 25 zł

    Udział biorą: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carreras, Zubin Mehta, Nicoletta Mantovani, Mario Dradi, Paul Potts I inni.Reżyseria – Jean-Alexander Ntivyihabwa6 tysięcy widzów na widowni i 800 milionów przed telewizorami. Niezapomniany koncert Trzech Tenorów z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej we Włoszech w 1990 r. wszedł do historii. Zrealizowany w 30. rocznicę tego wydarzenia dokument, ukazuje od kulis koncert w Termach Karakalli oraz jego sequel w Los Angeles. Niepokazywane dotąd materiały nawiązują do zmagań Carrerasa z białaczką, a także rzucają snop światła na rywalizację i przyjaźń śpiewaków, „poker kontraktowy” oraz życie gwiazd opery.