Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

On-line: Sztuczność sztuki - (nie)trwałe | dr Hubert Bilewicz

  • Spotkanie
  • Online
  • Free

On-line: Sztuczność sztuki - (nie)trwałe | dr Hubert Bilewicz

Poniedziałek, 2 listopada 2020

18:00

Free
informacja organizatora

SZTUCZNOŚĆ SZTUKI spotkanie siódme: (NIE)TRWAŁE Ponadczasowość jest jednym z trwałych fundamentów sztuki. Niekoniecznie jednak musi być rozumiana materialnie. Poczucie permanentnej płynności egzystencji, momentalne zmiany rzeczywistości, mobilność i przygodność znalazły odzwierciedlenie w świecie sztuki. Konieczność trwania paradygmatów czy form, ustąpiła miejsca efemeryczności i ulotności. Dawne monumenty zastąpione zostały chwilowymi zdarzeniami, zaś konceptualizm czy działania performatywne uzasadniły w sztukach wizualnych częstą niematerialność i procesualność. Sztuka jednak – przy nieustannej zmienności form i coraz to nowych mediów – trwa nieprzerwanie: ars longa, vita brevis… Na wykładzie zaprezentowane zostaną m.in. prace Santiago Sierry, Krzysztofa Malca, Oskara Dawickiego.

sztuczność sztuki: wykłady o sztuce współczesnej Co właściwie sprawia, że dzisiejsza sztuka jest tak odmienna, tak pociągająca? – można by zapytać parafrazując jednego z artystów. W sztuce – podobno – marzenia stają się rzeczywistością, zaś artyści powszechnie próbują – jak mówił Witkacy – zdziwić siebie, gdyż zdziwienie drugich jest tylko ubocznym skutkiem. Sztuka współczesna zwodzi, a jednocześnie uwodzi… André Malraux postrzegał dzieła sztuki jako nadprzyrodzone, nierzeczywiste i ponadczasowe, co nie wyklucza przecież przekonania Gorgiasza, że jej istota polega na swoistym oszukiwaniu, gdzie to oszukujący mają rację, a dający się oszukać są mądrzejsi. Na comiesięcznych spotkaniach przyjrzymy się raczej poszczególnym dziełom i niektórym zjawiskom, próbując mówić o nich nie siląc się na fałszywy obiektywizm ani nie żywiąc złudzeń co do wycinkowości, niekompletności i subiektywności wyborów. Współczesna sztuka jest problematyczna. W większym stopniu kwestionuje niż respektuje, bardziej dekonstruuje, niż utwierdza. Najczęściej jej odbiorowi towarzyszy dezorientacja oraz zmieszanie. Oskarża się ją o niezrozumiałość, zaś artystów o zarozumiałość. Trzeba się temu przyjrzeć bez uprzedzeń. Świat sztuki jest bowiem mozaikowo zróżnicowany, niesłychanie pluralistyczny, o dawno zamazanych granicach, coraz bardziej zacierających się bądź po prostu niejasnych kryteriach, przepełniony powszechną niepewnością oraz narastającą frustracją zarówno twórców, jak i odbiorców. Celem spotkań jest ujawnienie istotnych kwestii oraz postawienie kolejnych pytań. Jednoznacznych i wyczerpujących odpowiedzi oraz gotowych recept proszę się nie spodziewać! Co do mnie, nie lękam się sztuki i nie mam żadnych przesądów… mógłbym powtórzyć za Apollinairem. Niemniej zapraszam na wykłady również tych, którzy się jej lękają. Uprzedzam jednak, że spotkania z nią to nie czasoumilacze oraz uczciwie przestrzegam: Uważaj wychodząc z własnych snów. Możesz się znaleźć w cudzych. Hubert Bilewicz HUBERT BILEWICZ pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego; jest też wykładowcą gdańskiej ASP. Badawczo zajmuje się sztuką nowoczesną (zwłaszcza historią architektury i dizajnu). Interesują go różne (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Od lat zajmuje się popularyzacją sztuki współczesnej.

Spotkanie on-line ma charakter bezpłatny. Liczba uczestników to maksymalnie 100 osób/połączeń. O pierwszeństwie decyduje kolejność logowania. W dniu spotkania o godzinie 17:45 umieścimy w tym wydarzeniu link do webinaru odbywającego się na platformie Zoom. Aby usprawnić proces dołączania do spotkania, polecamy wcześniej zainstalować program ze strony zoom.us lub zoom-video.pl. Informacje: teatrwoknie@ftg.pl, +48 533793100

miejsce

Online

Internet

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.