Polish Improart

  • Koncert

Polish Improart

Niedziela, 18 października 2020

19:00

od 0 
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

W nowej sytuacji cykl Polish Improart otwiera się na nowe możliwości. Pomiędzy 27 września i 18 października najwybitniejsi polscy muzycy improwizujący będą występować na scenie krakowskiej Alchemii, a słuchacze będą mogli śledzić koncerty nie tylko w klubie, ale również online – na Facebooku Alchemii i Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

Tegoroczną serię koncertów otworzy w niedzielę 27 września o 19:00 Tomasz Chołoniewski - krakowski perkusista i improwizator, członek zespołów Krakow Improvisers Orchestra, MOON2, OCHO, P.U.R. Ensemble oraz Stare Taśmy. Współpracuje z teatrami, grupami tanecznymi oraz instytucjami organizującymi kreatywne warsztaty dla dzieci.

Tomasz Chołoniewski zaprezentuje solowy projekt, o którym sam mówi, że jest to zarazem koncert i instalacja. Metal Water Music – tytuł jest znaczący: Metal to talerze wykorzystane do uzyskania długich dronowych brzmień, a water – to dźwięki kapiącej wody składające się na zmienne, polirytmiczne struktury.

LINK --- Live streaming: https://www.facebook.com/alchemiaklub/live/

Tydzień później, 4 października o 19:00 w Alchemii wystąpi duet składający się ze współtwórców krakowskiej sceny muzyki improwizowanej pracujących razem od lat w duecie oraz w dużej ilości większych składów, między innymi: Process, Hardcore Delicatessen, Instytut Intuicji, HiQ.

Rafał Mazur jest gitarzystą basowym i filozofem, który rozwinął całkowicie unikatową koncepcję improwizatorską, łącząc tradycyjne i rozszerzone techniki gry z fascynacją filozofią chińską. Michał Dymny to gitarzysta przedkładający brzmienie ponad wirtuozerię, chociaż niewątpliwie jest również wirtuozem. Od lat buduje i rozwija swój język twórczy, sięgając po preparacje instrumentu i techniki sonorystyczne.

11 października o 19:00 na scenie pojawi się improwizujący duet muzyków związanych z Krakow Improvisers Orchestra. Saksofonistka Paulina Owczarek jest pomysłodawczynią i założycielką tego dużego zespołu, zajmuje się głównie, choć nie tylko, muzyką improwizowaną i współczesną kameralistyką. Współtworzy zespoły: samBar, Stare Taśmy, Morświn, Dust Mite Paradise, OCHO. Angażuje się również w działania na styku muzyki improwizowanej i malarstwa, pantomimy, filmu oraz poezji.

Aleksander Wnuk to perkusista i performer specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Jego szerokie zainteresowania obejmują również muzykę do spektakli teatralnych i filmów, free rock, ambient i muzykę tradycyjną.

Tegoroczną edycję cyklu Polish Improart zamknie koncert tria IPT, w skład którego wchodzą pianista Szymon Wójciński, skrzypek Jakub Bańdur oraz wiolonczelista Jakub Gucik. Trio IPT powstało w 2015 roku, w ich muzyce pobrzmiewają odniesienia do muzyki współczesnej, jazzu i muzyki klasycznej dawnych epok. Muzycy inspirują się także fenomenami pozamuzycznymi – w 2019 roku ukazała się płyta Diffractions, której tytuł nawiązuje do fizycznego zjawiska ugięcia fali.
Koncert tria IPT odbędzie się w niedzielę 18 października o 19:00 w Alchemii.

Cykl Polish Improart odbywa się w ramach programu Kultura w sieci dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.

miejsce

Klub Alchemia

Kraków, ul.Estery 5

Klub Alchemia w Krakowie został założony w 1999 roku przy ulicy Estery 5 i szybko wpisał się w klimat i atmosferę Kazimierza, jednej z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych dzielnic podwawelskiego grodu. Oprócz nastrojowych, typowych kazimierskich wnętrz, Alchemia szczyci się bogatą ofertą dobrych koncertów, które z pewnością przysporzyły jej największą popularność. Na tutejszej estradzie występowali artyści bardziej i mniej znani, między innymi: Grass Band, Kroke & Sławek Berny, Hugo Race, Poleshift Project, Janusz Radek, Panivalkova, Syny, czy też Uzi Navon. Nadto, Alchemia organizuje również inne artystyczne i kulturalne imprezy, w tym liczne wernisaże malarstwa i fotografii, najczęściej młodych i utalentowanych studentów krakowskich uczelni. Natkniemy się tutaj także na interesującą ofertę odbywających się od czasu do czasu warsztatów artystycznych, na przykład tańca flamenco - La Bogusha (marzec 2019) lub warsztatów improwizacyjnych dla muzyków i tancerzy (listopad 2018).  Na szczególną uwagę zasługuje jazzowy dorobek Alchemii, tworzący z tego klubu jedno z głównych centr jazzu na mapie Krakowa. Wśród występujących tutaj jazzmanów światowej klasy, znajdują się takie nazwiska jak: Ken Vandermark, Peter Brotzmann, Barry Guy, Hamid Drake, Mikołaj Trzaska i Michael Zerang. Głośnym echem odbiły się także wydarzenia przygotowane przez Alchemię, w tym listopadowy Finał 14. Krakowskiej Jesieni Jazzowej, w czasie którego zespół Polonka zaprezentował prawdziwe fusion rytmów polskich, kaukaskich i afrykańskich.