Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Przyszłość jest dziś

  • Inne
  • Wystawa
  • Dla dzieci
  • Pod dachem

Przyszłość jest dziś

od 5 listopada 2021

od 21 do 33 zł
informacja organizatora

Jak zrobić wystawę o czymś, co dopiero będzie? Albo – właśnie zaczyna być? Podjęliśmy to wyzwanie! Efekty ocenicie sami.

„Przyszłość jest dziś” pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwraca także uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi.

Wystawa koncentruje się na bliskiej przyszłości, której doświadczy większość z nas. Najmłodsi goście Kopernika na własne oczy zobaczą koniec XXI wieku. Przyszłość jest dziś. Ktoś jeszcze w to wątpi?

Trzy odsłony przyszłości Wystawa składa się z trzech części, które będą kolejno udostępniane. Pierwszą – „Cyfrowy mózg?” można zwiedzać od 5 listopada 2021 roku.

Cyfrowy mózg? Otwarcie: 5 listopada 2021

Jak „myśli” sztuczna inteligencja? Czy można jej zaufać? Skąd czerpie natchnienie komputerowy artysta?

Pierwsza część wystawy skłania do przemyśleń o granicach zaufania, prywatności, intymności, poczuciu bezpieczeństwa oraz o nowych definicjach sztuki i kreatywności. Eksponaty podzielone są na 4 strefy tematyczne:

#PODSTAWY AI

#RELACJE

#TWÓRCZOŚĆ

#ZAUFANIE

Ponadto już teraz można obejrzeć dwa eksponaty nawiązujące tematycznie do dwóch kolejnych części wystawy.

Rusztowanie z natury Obejrzyj liść, z którego stopniowo usuwane są komórki. Takie naturalne rusztowania wykorzystywane są na przykład do tworzenia narządów do transplantacji. Ten eksponat jest zapowiedzią kolejnej części wystawy „Przyszłość jest dziś”, która pozwoli przyjrzeć się człowiekowi przyszłości i możliwościom, jakie daje nowoczesna medycyna.

Symbiotyczność tworzenia – rekonstrukcja nie-ludzkiej kultury Hodowla mrówek grzybiarek Atta sexdens, które żyją na wystawie i budują swoje królestwo w specjalnie zaprojektowanych habitatach, to zapowiedź kolejnego modułu wystawy „Przyszłość jest dziś”. Pomoże ona spojrzeć globalnie na życie społeczne w świecie nowych technologii. Zobacz film.

Dwie kolejne części wystawy pojawią się w Koperniku w przyszłym roku – w czerwcu („Misja: Ziemia”) oraz listopadzie („Człowiek 2.0”).

Misja: Ziemia Otwarcie: czerwiec 2022

Jak będzie wyglądać przyszła Ziemia? Czy wciąż pozostanie tą samą planetą? Jakie mamy szanse na dalsze komfortowe życie? A jakie szanse mają następne pokolenia?

Druga część wystawy skoncentruje się na wyobrażeniach o przyszłym świecie jako naszym miejscu do życia. Poruszy kwestie takie jak postępująca degradacja środowiska naturalnego, globalne ocieplenie, miasta przyszłości czy kolonizacja przestrzeni kosmicznej.

Eksponatem spajającym wszystkie te tematy stanie się Glob. Pozwoli on spojrzeć na Ziemię z kosmicznej perspektywy. Na powierzchni ogromnej sfery będzie można oglądać zmiany stężenia CO2 i średniej temperatury, migracje gatunków.

Udostępnione zostaną także różnorodne dane przestrzenne i statystyczne, pozyskane w ramach współpracy z UNEP i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. UNEP to Program ONZ ds. Środowiska, a warszawskie Centrum jest jednym z pięciu ośrodków GRID na świecie, które agregują dane o zasobach Ziemi i podnoszą świadomość społeczną na temat kryzysu klimatycznego czy ochrony różnorodności biologicznej. Prezentowane dane zintegrowane są z „World Environment Situation Room” (WESR) – platformą danych i wiedzy na temat zmian zachodzących w światowym środowisku, prowadzoną przez UNEP.

Na wystawie pojawi się także prawdziwe życie! Przyglądając się kolonii mrówek grzybiarek, zwiedzający zobaczą perfekcyjnie działający superorganizm, który wiele nas może nauczyć. Poznają także technologie stojące u podstaw funkcjonowania inteligentnych miast (ang. smart cities) i zdemaskują wszechobecny mikroplastik.

Człowiek 2.0 Otwarcie: listopad 2022

Jak będzie wyglądać medycyna przyszłości? Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla dobrej kondycji swoich ciał? A ile będziemy musieli?

Trzecia część wystawy związana będzie z medycyną przyszłości, projektowaniem człowieka i cyborgizacją. Skłoni nas do zastanowienia się nad granicami troski o zdrowie i jakość życia. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym możemy bezinwazyjnie zaglądać do wnętrza ludzkiego ciała, precyzyjnie je badać, diagnozować choroby i planować zabiegi. Jesteśmy o krok od kuszących możliwości ulepszania samych siebie. Jak daleko możemy się posunąć? Czy modyfikacje genetyczne i implanty wyostrzające zmysły powinny pozostać domeną jedynie cyberpunkowej literatury? Co definiuje nas jako ludzi? Wśród eksponatów znajdzie się biodrukarka 3D drukująca tkanki, interfejs mózg-komputer oraz laboratorium biohakera.

Wystawa powstaje w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje pięć obszarów: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci, programowanie i cyfrową przyszłość.

miejsce

Centrum Nauki Kopernik

Warszawa, Wybrzeże Kościuszkowskie 20