Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Szczerek i Grin

  • Spotkanie
  • Online
  • Free

Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Szczerek i Grin

Czwartek, 17 września 2020

19:00

free
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.
informacja organizatora

"Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze", czyli autorski cykl spotkań Irka Grina wraca po pandemicznej przerwie. W czwartek 17 września w Klubie Proza pojawi się Ziemowit Szczerek, pisarz i publicysta, znawca tematyki Europy Środkowo-Wschodniej. Data rozmowy nie jest przypadkowa. Jak wszyscy dobrze wiemy, 17 września 1939 roku wojska Armii Czerwonej wkroczyły na terytorium II Rzeczpospolitej. W Polsce wydarzenie to szeroko omawiane jest chociażby na lekcjach historii, ale zwykle skupiamy się na perspektywie polskiej, na tym, jaki miało ono wpływ na późniejszy kształt naszych granic oraz jak wpłynęło na przebieg kampanii wrześniowej. Tymczasem agresja ZSRR na Polskę była wydarzeniem, które na blisko pół wieku uformowało granice w Europie środkowej, przyczyniło się do pojawienia na Starym Kontynencie w 1945 roku nowych państw, innym uzyskanie niepodległości uniemożliwiając. I właśnie konsekwencji tamtych wydarzeń, tak często pomijanych w debacie historycznej, oraz tego z czym 17 września kojarzy się w innych krajach naszego regionu, dotyczyć będzie rozmowa.

Czas: czwartek 17 września, godz. 19.00 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury Transmisja online na FB Wrocławskiego Domu Literatury Wstęp wolny O gościu: Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – dziennikarz i prozaik. Współpracuje z "Polityką", "Gazetą Wyborczą", "Krytyką Polityczną" i "Nową Europą Wschodnią". Autor książek "Siódemka", "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", "Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski", "Tatuaż z tryzubem", "Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową", "Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion", "Via Carpatia" oraz współautor zbioru opowiadań "Paczka radomskich". Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

PANDEMIA Z uwagi na obostrzenia pandemiczne w spotkaniu wziąć będą mogły udział 44 osoby. Dyskusja będzie transmitowana na fanpejdżu Wrocławskiego Domu Literatury.

miejsce

PROZA

Wrocław, Przejście Garncarskie 2