Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Zarządzanie danymi i kolekcjami w archiwach | Seminarium online

  • Spotkanie
  • Online

Zarządzanie danymi i kolekcjami w archiwach | Seminarium online

Piątek, 22 stycznia 2021

11:00

Free
informacja organizatora

Sposób, w jaki instytucja kultury służy swoim odbiorcom, drastycznie się zmienił w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Nadszedł czas, aby ponownie przemyśleć sposób opisywania zbiorów oraz funkcjonowanie systemów informatycznych instytucji, tak, aby móc szybciej i efektywniej dostosować się do sposobu, w jaki ludzie korzystają ze zbiorów i kolekcji. Wychodząc od przemyśleń, które zapoczątkowały przebudowę systemu informatycznego INA, przedstawimy zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty projektu oraz jego efekty dla instytucji i odbiorców.

Zagadnienia: – jak rozwój technologii wpływa na sposób w jaki korzystamy z kolekcji, – jak ewoluują potrzeby instytucji w zakresie rozwoju baz danych, – jak tworzyć funkcjonalne systemy danych, – jakie są wyzwania dla naszego sektora związane z rozwojem technologii i nowymi potrzebami użytkowników i pracowników.

Prowadzący: Anne Couteux – w INA kieruje działem zarządzającym standardami opisu zawartości archiwów audiowizualnych. Zajmuje się zarządzaniem m.in. słownikami, w tym tezaurusem, używanym do opisywania, indeksowania i pobierania multimedialnych archiwów INA. Obecnie zajmuje się wdrażaniem nowego systemu informatycznego (opartego na modelu FRBR) do zarządzania zbiorami multimedialnymi INA.

Axel Roche-Dioré – dołączył do INA w 2016 roku jako Project Lead w dziale konsultingu, gdzie prowadził projekty dla klientów francuskich i międzynarodowych. Od 2019 pracuje jako Data Engineer i zajmuje się budowaniem nowego systemu informacyjnego INA. Z wykształcenia filmoznawca i konserwator w zakresie materiałów audiowizualnych i cyfrowych. W INA brał udział w projektach archiwizacyjnych i konserwatorskich obejmujących m.in. zarządzanie danymi cyfrowymi, audyt baz danych, zarządzanie digitalizacją projektów i prace nad technicznymi aspektami systemów MAM. Wykłada na studiach podyplomowych z zakresu zarządzania dziedzictwem audiowizualnym w ramach INA sup.

Dla kogo: Pracowniczki i pracownicy sektora GLAM (galerie, biblioteki, archiwa, muzea), którzy na co dzień zajmują się zarządzaniem danymi i kolekcjami w swoich instytucjach.

Limit miejsc: 35

Zapisy: https://forms.nina.gov.pl/seminarium-audiowizualne-online/ Seminarium odbędzie się na platformie Zoom, link prześlemy kilka dni przed wydarzeniem. Wydarzenie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym ANG <-> PL. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.