Nosowska
HIPPIEZA Mielno Festival 2022
Nosowska
Pochodząca ze Szczecina wokalistka i autorka tekstów, która swoją rozpoznawalność zawdzięcza karierze solowej jak i pracy z zespołem Hey.
Pierwsze koncerty grała jako członkini formacji Szklane Pomarańcze. Występowała również z innymi punk rockowymi grupami, takimi jak Włochaty, Kafel czy Vivid. W roku 1990 Nosowska zaczęła pojawiać się gościnnie w utworach wykonawców takich jak Świetliki, Dezerter, Ścianki, Voo Voo, Piotr Banach czy Pidżama Porno. W roku 1992 wraz Piotrem Banachem założyła zespół Hey, który szybko stał się jedną z najciekwszych pozycji polskiej rockowej muzyki alternatywnej tamtego okresu. Ich koncert na festiwalu w Jarocinie został wyróżniony nagrodą dziennikarzy. Grupa otrzymała również propozycję nagrania albumu studyjnego. Pierwsza płyta Hey pt. „Fire” wydana została w lutym roku 1993.
W 1996 roku początek miała współpraca Katarzyny Nosowskiej z producentem i multiinstrumentalistą Andrzejem Smolikiem. To również czas kiedy wydany został jej pierwszy solowy album „puk.puk”, który otrzymał nagrodę Fryderyka za „najlepszy album muzyki alternatywne”:. W kolejnych latach ukazały się kolejne owoce współpracy Nosowskiej ze Smolikiem tj. albumy „Milena” i „Sushi” z gościnnym udziałem Kazika Staszeskiego i Roberta Brylewskiego. W maju 2007 roku do sprzedaży trafiła płyta „UniSexBlues” z udziałem Stanisława Sojki. Rok później Katarzyna Nosowska nagrała następny solowy album. Były to interpretacje kompozycji Agnieszki Osieckiej. Album dostał nagrodę Fryderyka w kategorii „piosenka poetycka”. Do roku 2011 i kolejnego albumu solowego zatytułowanego „8” artystka zajmowała się głównie pracą z grupą Hey, z którą finalnie przez 25 lat działalności (od 1992 do 2017) nagrała 11 albumów: Fire, Ho!, ?, Karma, Hey, sic!, Music Music, Echosystem, Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!, Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan, Błysk.
Następny album solowy ukazał się w roku 2018. Za płytę „Basta” wokalistka zdobyła nagrodę Fryderyka za „album roku - alternatywa”. Jakby tego było mało w tym samym roku artystka nagrała nową wersję utworu „Jeśi wiesz co chcę powiedzieć” w nowej elektronicznej aranżacji, za którą odpowiedzialna była Natalia Zamilska oraz wydała swoją debiutancką powieść „A je żem jej powiedziała”, która otrzymała nagrodę Bestsellera Empiku 2018 w kategorii „literatura polska”. W roku 2020 wzięła udział w akcji #hot16challenge2, której celem było zbieranie funduszy na rzecz personelu medycznego podczas pandemii COVID-19. W tym samym roku ukazała się druga literacka pozycja artystki zatytułowana „Powrót z Bambuko”. Poza wyżej wspomnianymi, wśród nagród które otrzymała Katarzyna Nosowska znalazły się Złoty Krzyż Zasługi, Paszport „Polityki”, Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa oraz nagroda za „najlepszą kreację aktorską” na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.