Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Etnograficznym okiem: Tropem syberyjskim | otwarte warsztaty rysunku online

  • Warsztat
  • Online
  • Free

Etnograficznym okiem: Tropem syberyjskim | otwarte warsztaty rysunku online

Niedziela, 29 listopada 2020

16:00

8 zł
informacja organizatora

Ołówek nie–zwykły – poznajemy technikę ołówkową. Tym razem inspirację i energię czerpiemy z odległych stron Syberii. Przyjrzymy się między innymi przedmiotom praktycznym, takim jak elementy ubioru, ale naszą uwagę skupimy również na przedmiotach magicznych, takich jak niezwykłe szamańskie figurki.

Ten niecodzienny trop nakieruje nas na nasze wspomnienia zatrzymane w przedmiocie znajdującym się w przestrzeni naszego codziennego funkcjonowania. Postaramy się wyjąć go na chwilę z tej powszedniej kompozycji. Przyjrzymy się mu poprzez prosty rysunek. Spróbujemy spojrzeć na niego ze szczególną uwagą, czułością i dokładnością. Będziemy pracować w bardzo znanej i powszechnej technice ołówkowej. Rysunek ołówkiem daje wiele możliwości: pozwala popełniać błędy i uczyć się na nich. Jest narzędziem do tworzenia zarówno szkiców jak i gotowych prac

miejsce
podobne wydarzenia
  • Warsztat

    Niedziela, 3 lipca 2022, 15:00

    Strefa, Kraków, od 100 zł

    **EtnoKraków/Rozstaje 2022****dwudniowe warsztaty tańców regionu krakowskiego****3.07 / 15:00 - 16:30 || 4.07 / 17:00 - 18:30**liczba miejsc ograniczona---**PIOTR i BOGUMIŁA ZGORZELSCY – AKADEMIA TAŃCA TRADYCYJNEGO**Od wielu lat prowadzą wspólnie warsztaty polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych. Uczyli się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności.Piotr jest współzałożycielem warszawskiego stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994). Jest również autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno- kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym (m.in. takie projekty jak: Dechy, Rzuć blagę i chodź potańczyć na Pragę, Tabor Domu Tańca w Chlewiskach i Chmielu, lekcji tańca tradycyjnego on-line TaniecTradycyjny.pl). Współpracował jako aktor oraz choreograf z offowym teatrem Scena Lubelska 30/32, a także z Teatrem Narodowym oraz Teatrem Polskim w Warszawie.Przez blisko 10 lat współtworzył kapelę Janusz Prusinowski Kompania koncertując i prowadząc warsztaty w większości krajów Europejskich, a także w Azji i Ameryce Północnej. Jest wielokrotnym stypendystą MKiDN w dziedzinie tańca i animacji kulturalnej. W 2020 r. powołał do życia zespół Zawierucha, z którym zdobył Grand Prix na festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2021 r. oraz nagrał album OberTany. Aktualnie stoi na czele zespołu TransFormacja.---Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

  • Warsztat

    Poniedziałek, 4 lipca 2022, 19:00

    Klub Strefa, Kraków, od 100 zł

    EtnoKraków/Rozstaje 2022 | Giridhar Udupa | rytmy Indii południowych | dwudniowe warsztaty | Strefa | 4.07 + 5.07 | 19:00 - 20:30 | klub Strefa, ul. św. Tomasza 31, 31-027 Kraków**Ghatam Giridhar Udupa** to niezwykle ceniony pedagog i uznany na świecie artysta, hinduski mistrz ghatamu (gliniany instrument perkusyjny o wyglądzie dzbana). Urodził się w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Naukę gry rozpoczął w wieku czterech lat, prowadzony przez ojca. Jako dwunastolatek miał już za sobą pierwsze występy. Obecnie koncertuje u boku największych mistrzów. Otrzymał wiele prestiżowych nagród. Występuje w USA, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Omanie i Kuwejcie. Giridhar Udupa jest członkiem zespołu hinduskiej wokalistki Bombay Jayashri, nominowanej do Oscara za najlepszą piosenkę do filmu Życie Pi. Jest jednym z założycieli zespołu Layatharanga.Gra też wirtuozersko na innych tradycyjnych instrumentach Południowych Indii, takich jak mridangam czy kanjira, wspaniale posługuje się technika konnakol (rodzaj rytmicznej wokalizy).Od trzech dekad artysta jest światowym ambasadorem i ikoną muzyki karnatyckiej. Jest założycielem The Udupa Foundation, organizacji charytatywnej powstałej w 2015 roku w celu promowania muzyki, sztuk performatywnych i kultury hinduskiej. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt.W naszym kraju jest świetnie znany również dzięki współpracy z polskimi wykonawcami, która owocowała znakomitymi efektami artystycznymi, takimi jak słynna Indialucia – grupa / projekt Michała Czachowskiego czy formacja Saagara, którą prowadził Wacław Zimpel. Udupa zagrał też na płycie Lechoechoplexita, którą wydał Leszek Hefi Wiśniewski i na opublikowanym w naszym kraju krążku zespołu Layatharanga.---Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

  • Warsztat

    Wtorek, 5 lipca 2022, 17:00

    Klub Strefa, Kraków, od 50 zł

    EtnoKraków/Rozstaje 2022 | Paula i Sabina Krauze | warsztaty pieśni greckich | klub Strefa | 05.07.22 | 17:00 - 19:00 | ul. św. Tomasza 31Artystki zaprezentują się podczas festiwalu w zespole Baykuri, ale też w duecie. Będą nie tylko koncertowały, ale również uczyły pieśni greckich. Podążając tropem greckiej muzyki tradycyjnej i jej różnorodności, na warsztatach prezentują między innymi: melodie z Krety śpiewane a capella, pełne melizmatów kołysanki oraz muzykę ulicy - rebetiko. Przyglądają się rytmom, skalom oraz emisyjnym sposobom wydobywania dźwięku. Paula Krauze – pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Rozmaite gatunki muzyczne, którymi się zajmuje, dają jej możliwość ekspresji swojej wrażliwości – sięga zarówno po Rachmaninova jak i do muzyki etnicznej. Ciekawość świata prowadzi ją za granicę, mieszkała m.in. w Hiszpanii, Grecji i Brazylii. Wrażliwa na operowanie dźwiękiem i obrazem, studiowała w szkole filmowej w Barcelonie. Współtworzy festiwal filmów krótkometrażowych GEA Film Fest.Sabina Krauze – wokalistka i muzyk, występuje na scenach muzycznych i teatralnych. Zanurzona w nurt muzyki tradycyjnej z Polski i świata współtworzy zespół Swada, współpracuje z włosko-południowo-amerykańskim Teatro Simurgh, prowadzi autorskie warsztaty wokalne i wokalno-teatralne. Fascynuje ją obrzędowość i funkcje, które muzyka spełnia w społeczeństwie.---Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu.